Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun özelleştirilmesi kararına  sert tepki verdi. 

Genel Maden İşçileri Sendikasında yapılan eylemin ardından basın açıklaması yapan Milletvekili Ertuğrul, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun özelleştirilmesine karşı olduğunu söyledi. 

AK PARTİ ZONGULDAK’IN KAZANMASINI İSTEMEDİ” 

Ak Parti teşkilatını eleştiren Milletvekili Ertuğrul yaptığı açıklamada şunları söyledi ; 
“Şimdi olaya genel bir çerçeveden baktığımızda, yaklaşık 70 milyar dolarlık bir özelleştirme yapıldı bu iktidar döneminde. Çiftlikler satıldı, üzerlerindeki KİT’ler satıldı ve şu an sadece 19 tane KİT devletin elinde kaldı. Bunlar çok stratejik kurumlar. Biz bu tür özelleştirmelere her zaman karşıyız. Şu anda da Zonguldak'ın göz bebeği, Türkiye için stratejik önemi olan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) da bu reform paketi içerisinde özelleştirmeye hazırlanıyor. Bunu görüyoruz.
Biz şunu savunuyoruz: AKP iktidarı boyunca Zonguldak hep kaybetti. Biliyorsunuz, Türkiye'de nüfusu AKP iktidarı boyunca azalan çok az sayıdaki şehirlerden biriyiz. Sürekli kan kaybediyoruz. TTK'nın kapatılması Zonguldak'a çok büyük bir darbedir. Özelleştirilmesi de aynı şekilde. Biz hep şunu savunuyoruz: Bizde taş kömürü var. Biz dışarıya milyarlarca dolar vererek kömür ithal etmek istemiyoruz. Yerli ve milli olduğunu iddia ediyorsa bu iktidar, biz diyoruz ki gelin kendi madenimizi kendimiz çıkaralım. Dışarıya ödediğimiz milyarlarca dolarla TTK'nın norm kadrosunu artıralım. Kadroyu dolduralım ve çok uygun şartlarda, iş güvenliği şartlarını daha da maksimize ederek, madencilerimizin artık hayatını kaybetmediği, riskli bir şekilde çalışmadığı bir ortamda kendi milli servetimizi çıkaralım. Dışarıya vereceğimiz milyarlarca dolar yerine Zonguldak'ta istihdamı artıralım. Ülke ekonomisi kazansın, Zonguldak kazansın.
Fakat AKP iktidarının hiçbir zaman böyle bir niyeti olmadı. Türkiye çapında böyle bir niyeti olmadı. Bunu bir kez daha görüyoruz. Bütün planları, yönetim kurullarını ele geçirmek. Daha sonra bu kurumların varsa borçlarını hazineye devredip, bu kurumları yandaşlarına bir şekilde peşkeş çekmek. Bunu kesinlikle istemiyoruz. TTK'nın özelleştirilmesi, Zonguldak'a çok büyük bir darbedir. Zonguldak'ın ekonomisi bunu kaldıramaz. Zonguldak iyice küçülecektir, nüfusumuz daha da azalacaktır. Tam tersi, TTK'nın kadrolarının artırılarak doldurulması gerekiyor ki Zonguldak tekrar eski günlerine dönebilsin. Kesinlikle bu reform paketine karşıyız. Bu özelleştirmeyi istemiyoruz. Bunlar stratejik varlıklardır. Devletin elinde kalmalı ve kamunun malı olarak sonsuza dek yaşamaları gerekiyor. Biz özelleştirmelere kesinlikle karşıyız.” İfadelerine yer verdi.

Muhabir: Neriman Dengiz