Zonguldak'ta 15 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasında il genelinde ormanlara girişler yasaklandı.
Zonguldak Valiliği, orman yangınlarını önlemek amacıyla yeni tedbirler ve yasaklar içeren bir karar aldı. Bu kapsamda, 15 Temmuz 2024 ile 30 Eylül 2024 tarihleri arasında il genelinde ormanlara girişler yasaklandı. Karar, 6831 Sayılı Orman Kanunu, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu, Zonguldak İl Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonunun 29 Mayıs 2024 tarih ve 1 sayılı kararı çerçevesinde alındı.
Valilikten yapılan açıklamaya göre, 15 Temmuz-30 Eylül tarihleri arasında ormanlara girişler yasaklandı. Ancak, görevli personel ve izinli arıcılar ile çobanlar bu yasaktan muaf tutulacak. Ormanlık alanlarda ve ormanlara yakın bölgelerde mangal, semaver, ve benzeri ateş yakmak yasaklandı. Ayrıca, anız yakmak ve benzeri faaliyetler de bu dönemde yasaklanacak.
Ormanlık alanlara yakın yerlerde yapılan düğün ve benzeri organizasyonlarda havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı maddelerin kullanımı yasaklandı. Orman içi yollarda ATV, UTV, motosiklet gibi vasıtalarla sportif faaliyetler ve çadırlı kamp yapmak yasaklandı. Trekking gibi faaliyetler ise tescilli alanlarda ilgili Orman İşletme Müdürlüğü’ne bildirilmek şartıyla yapılabilecek.
Jandarma ve Orman Muhafaza memurlarından oluşturulan ekipler, alınan kararların uygulanmasını titizlikle takip edecekler. Muhtarlar, ormana giriş ve çıkışları takip ederek şüpheli şahısları ilgili birimlere bildirecek.
Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar, hatların ormanlık alanlardan geçen bölümlerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek. Bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında 6831 Sayılı Orman Kanunu, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu, 2872 Sayılı Çevre Kanunu ve 5326 Sayılı Kabahatler Kanununa göre yasal işlem yapılacak.
Vali Osman Hacıbektaşoğlu'nun imzasıyla yürürlüğe giren karar, orman yangınlarının önlenmesi için Zonguldak il sınırları içinde uygulanacak. Tüm önlemlere rağmen yangın ihbarı olması durumunda ilgili tüm kurumlar derhal harekete geçerek yangına müdahale edecek.

Kaynak: İHA